Šestý díl - Středomořské zahrady

24.02.2023

Středomoří bylo centrem obchodu, kultury a umění již v antických dobách a zahrady hrály významnou roli v životě jeho obyvatel. Řekové a Římané měli zahrady, které byly určeny k odpočinku, ale také k praktickým účelům jako pěstování ovoce a zeleniny. Tyto zahrady byly obklopeny chodníky, kamennými zídkami a fontánami, což dávalo zahradě elegantní a harmonický vzhled.

V období středověku byly zahrady nadále součástí kultury a byly rozšířeny i do klášterů a paláců. Byly navrženy tak, aby plnily nejen estetické, ale také praktické účely, jako například léčení různých nemocí pomocí léčivých rostlin. Během renesance se středomořské zahrady staly symbolem bohatství a prestiže. Zahrady se staly předmětem zájmu významných umělců a architektů, kteří navrhli mnoho slavných zahrad. V 19. století se středomořské zahrady staly mnohem populárnější a dostupnější. Zahrady se staly inspirací pro významné architekty, jako například Antoni Gaudí a Le Corbusier, kteří je začali používat v moderní architektuře.

Dnes jsou středomořské zahrady oblíbené po celém světě a jsou považovány za symbol luxusu a elegance. Jedny z nejhezčích středomořských zahrad jsou Giardini di Augusto, Capri, Itálie - Tyto zahrady se nacházejí na vrcholu Capriho ostrova a nabízejí úchvatné výhledy na moře. Zahrady jsou plné květin, olivovníků a cypřišů a jsou dobře udržované. Dále zahrady Jardin Majorelle, Marrakech, Maroko - Tyto zahrady byly vytvořeny francouzským malířem Jacqesem Majorellem v roce 1920. Zahrady jsou plné exotických rostlin a mají pestrou paletu barev, které jsou charakteristické pro marockou kulturu. A nakonec zahrady Alhambra, Granada, Španělsko - Tyto zahrady se nacházejí v areálu Alhambry, která je známá svými maurskými paláci a zahradami. Zahrady mají mnoho vodních prvků a jsou zdobené islámskými vzory a geometrickými tvary. Tyto zahrady se často vyznačují přítomností vodních prvků, jako jsou fontány, bazény a jezírka, a používají se zde květiny, jako jsou oleandry, agáve, palmy a olivovníky.

Středomořské zahrady jsou také často spojeny s venkovským stylem a jednoduchou elegancí. Jsou ideální pro ty, kteří hledají klidné a relaxační místo, kde si mohou vychutnat krásu přírody. Středomořské zahrady jsou oblíbené pro svůj mediteránní styl a krásné prvky, které je charakterizují. Tyto prvky se často objevují v zahradách po celém Středomoří a mohou být inspirovány různými regiony, jako je Itálie, Řecko, Španělsko a Maroko.Zde je několik základních prvků, které najdete v tradičních středomořských zahradách.

Kamenné zdi a dlažby jsou jedním z nejdůležitějších prvků středomořských zahrad. Tyto prvky pomáhají definovat zahrady a oddělují různé oblasti. Kamenné zdi a dlažby jsou také tradiční prvky architektury Středomoří a často se používají k vytváření teras a schodů v zahradách.Středomořské zahrady jsou obvykle plné kvetoucích rostlin, které kvetou během letních měsíců. Mezi tyto rostliny patří olivovníky, fíkovníky, cypřiše, jalovce, levandule, rozmaryn a mnoho dalších. Tyto rostliny jsou často pěstovány ve stísněných podmínkách a jsou schopny přežít horké a suché léto. Fontány a vodní prvky jsou další oblíbené prvky v středomořských zahradách. Tyto prvky nejenže dodávají zahradě estetický prvek, ale také pomáhají udržovat chladné prostředí v horkých letních dnech. Vodní prvky mohou být velké nebo malé, a mohou být umístěny na různých místech v zahradě. Středomořské zahrady často obsahují různé druhy kamenů a sukulentů. Tyto prvky jsou velmi odolné vůči suchu a teplu a dokážou snadno přežít v suchých podmínkách. Kameny a sukulenty mohou být použity jako dekorativní prvky nebo jako součást teras a schodů. A v neposlední řadě jsou tradičním prvkem středomořských zahrad terasy, které se používají k relaxaci a posezení venku.

Pokud uvažujete o vytvoření vlastní středomořské zahrady, zde je několik inspiračních tipů:

Zvolte správné rostliny - středomořské zahrady jsou známé pro své aromatické bylinky, jako jsou rozmarýn, tymián, levandule a šalvěj. Tyto rostliny jsou nejen krásné, ale také voní skvěle a jsou odolné vůči suchu. Kromě bylinek můžete zahrnout do zahrady také olivovníky, cypřiše, fíkovníky a granátová jablka. Výraznými prvky středomořských zahrad jsou kamenné zdi, chodníky a terasy. Zvažte použití kamene jako součásti designu vaší zahrady, ať už jako cesty, obrubníky nebo jako součást zídek. Středomořské zahrady mají často omezenou barevnou paletu, která se skládá převážně z odstínů modré, zelené, bílé a hnědé. Zvažte použití výrazných barev jako akcentů v květinových záhonech nebo keramických dekoracích. Dále je důležitou součástí středomořských zahrad voda a může být použita jako prvky jako je fontána, vodopád nebo bazén. Tyto prvky nejen dodávají zahradě pocit klidu, ale také umožňují ochlazování vzduchu v letních měsících. Středomořské zahrady mají často rustikální styl, proto se nebojte použít dekorace ze dřeva, kovu nebo keramiky, které doplní celkový vzhled vaší zahrady.

Středomořské zahrady jsou plné nádherných květin, aromatických bylin a zářícího slunce. Zahrady s tímto stylem jsou plné jedinečné krásy a atmosféry, kterou lze těžko najít v jiných typech zahrad. Pokud máte rádi pocit jihu, slunce, tepla a bohatých květinových vůní, pak středomořská zahrada je tou správnou volbou pro vás.